Як вибрати і встановити завіси на скляні меблі
Скляні меблі в інтер'єрі сьогодні не рідкість: популярні прості полиці, стільці, столи і тумби, а також місткі одежні шафи зі скляними дверцятами. Тим, хто бажає створити або відремонтувати такі меблі в домашніх умовах, слід знати, що завіси для скляних дверцят, порівняно зі звичайною меблевою фурнітурою, мають свої особливості, ознайомитися з якими слід перед їхнім придбанням і монтажем.
Вибираємо завіси для скляних меблів
Як і будь-яка інша фурнітура, фурнітура для скляних меблів може бути виготовлена з алюмінію, неіржавкої сталі, латуні твердих сплавів, замаку або бронзи.
Вибір завіс з того чи іншого матеріалу має визначатися не стільки зовнішнім виглядом завіс, скільки способом їхнього встановлення і типом конструкції самого навісу. Втім, про зовнішній вигляд забувати теж не варто, адже фурнітуру для скляних шаф видно не тільки з внутрішньої сторони, а й з лицьової, визначаючи естетику виробу.
Варто також нагадати і про те, що скляні дверцята зазвичай мають значну вагу, що помітно перевищує вагу дерев'яних виробів, тому, обираючи відповідні навіси, варто знати, чи зможуть вони витримати їх.
Залежно від ваги і типу дверцят кількість використовуваних навісів може різнитися. Так, двопільні дверцята зазвичай кріпляться на дві завіси, для однопільних же знадобляться, як мінімум, 3 завіси.
За способом встановлення
За способом монтажу меблеві завіси для скляних дверей можуть бути накладними або ж різьбовими. Кожен вид має свої особливості:
Накладні завіси:
Не вимагають свердління під час монтажу.
Мають дуже естетичний вигляд, легко встановлюються і не потребують використання спеціального інструменту, проте вага дверцят, що навішуються за їхньою допомогою, не повинна перевищувати 20-25 кг.
Прикріплення здійснюється за допомогою спеціальних притискних болтів, якості яких слід приділити пильну увагу. На увагу заслуговує і прокладка, що застосовується для ущільнення навісу зі склом. Вона може бути клейовою, пластиковою або гумовою. Клейові прокладки використовуються для дверцят з тонкого скла товщиною до 5 мм, пластикові - для скла до 8 мм, гумові - для скла до 10 мм.
Врізні завіси:
Вимагають свердління дверцят під час встановлення. Мають чашкову конструкцію.
Відповідна планка встановлюється на стінку основи (шафи). З лицьового боку дверцят на місце петлі встановлюється декоративна заглушка.
Завіси цього типу забезпечують надійне кріплення навіть важких дверцят зі скла товщиною понад 10 мм. Під час встановлення цих завіс у домашніх умовах найбільшу складність створює необхідність свердління отворів у склі.
За способом відкривання
Залежно від розташування дверцят одна відносно одної, а також залежно від способу відчинення дверцят, завіси можуть бути маятниковими, шарнірними, такими, що доводять, і такими, що перекривають. Розглянемо їх:
- Маятникові завіси. Дозволяють дверцятам вільно коливатися в момент відкривання і закривання. Завдяки тому, що певна межа руху в конструкціях петель цього типу відсутня, вдається уникати ударів дверцят об основу під час закривання. Маятникові завіси для скляних дверцят шаф не популярні, оскільки вимагають наявності вільного місця і своєрідної конструкції шафи.
- Шарнірні завіси. Мають безліч конструктивних різновидів, проте схожі в здатності витримувати досить великі навантаження (до 20-25 кг на петлю). Найнадійніші в цьому ряду - чотирьохшарнірні завіси, що дають змогу відчиняти двері на 165 градусів.
- Завіси, що доводять. Поєднують у собі функцію кріплення з функцією доводчика, завдяки чому досягається дбайливе і безпечне закривання дверцят. Також здатні витримувати велику вагу дверей (до 20 кг на петлю).
- Завіси з перекриттям. Дуже зручні для душової кабіни, білизняних шаф і шаф, що повністю складаються зі скла. Забезпечують великий кут відкривання (180 градусів). Наприкінці руху завіса спрацьовує доведення, завдяки чому досягається дбайливе поводження з дверцятами. Дуже зручні для монтажу вигнутих дверцят.
- Завіси розсувні. Найчастіше використовуються для міжкімнатних дверей і офісних перегородок, значно рідше - при виготовленні скляних меблів.
Таким чином, вибираючи відповідні навіси для скляних меблів, слід звернути увагу на спосіб їх кріплення до дверцят, на навантаження, які вони здатні витримати, і на тип конструкції навісу.
Монтаж завіс для скляних меблів
На працездатність завіси впливає кілька параметрів: це точність врізання і монтажу, якість самої петлі і характер її експлуатації.
Найпростіший спосіб монтажу скляних дверей можливий при використанні шарнірних навісів. У цьому разі відсутня необхідність свердління дверцят. Послідовність дій у цьому випадку така:
- У місці розташування завіс наноситься розмітка (на основі і на самих дверцятах).
- Потім меблеві завіси для скла розтискають і в паз, що утворився, вставляють скло.
- Далі затискні болти міцно закручуються.
- Після цього дверцята кріпляться до основи, в заздалегідь зазначені для завіс місця.
У разі, коли вага навішуваних дверей перевищує 20-25 кг, використовують спосіб встановлення зі свердлінням. Для цього:
- Знизу і зверху дверцят (на відстані 1/3 від висоти дверцят) намічається місце встановлення навісу.
- Потім на місці розмітки висвердлюють отвори для кріпильних болтів/саморізів. Для цього знадобиться дриль і свердло по склу потрібного діаметра. З технологією свердління можна ознайомитися на відео нижче.
- Після того, як отвори будуть готові, завісу встановлюють на дверцята і закріплюють за допомогою болтів.
- Відповідна планка навісу кріпиться безпосередньо до корпусу шафи відповідно до розмітки.
- Після цього залишиться лише навісити дверцята, перевірити плавність їхнього ходу, наявність перекосів у відчиненому й зачиненому положенні та щілин між дверцятами й коробкою, переконатися у відсутності сторонніх скрипів і люфтів.
Під час встановлення скляних дверцят у домашніх умовах слід виконувати роботу вкрай обережно, оскільки скло може тріснути навіть від зайвого тиску дрилі в момент свердління. Недосвідченим майстрам слід зупинити свій вибір на петлях шарнірного типу для скляних дверцят меблів, монтаж яких не вимагає спеціальних навичок і обладнання.